Публикације

Програм међународне конференције: Српско (југословенско) – британски односи од ΧΙΧ до ΧΧΙ века, Београд, 26-27. јануара 2018.

 

Књига British-Serbian Relations from the 18th to the 21stCenturies


 

Књига British-Serbian Relations from the 18th to the 21stCenturies (Британско-српски односи од XVIII до XXI века) представља до сада најпотпунији тематски зборник на ову тему, који је произашао из две међународне конференције одржане у Лондону и Београду. Књигу је уредио Слободан Г. Марковић, а прилоге су написали аутори с водећих универзитета и установа у Србији, Црној Гори, Мађарској и Британији, као што су Унивезитет у Београду, Балканолошки институт САНУ, Лондонска школа економије и политичких наука и Универзитетски колеџ у Лондону. Поред научника прилоге су написали и садашње и бивше дипломате Србије и Велике Британије. Аутори су: Чедомир Антић, Саша Кнежевић, Дејвид Норис, Бојан Алексов, Зорица Бечановић Николић, Слободан Г. Марковић, Драган Бакић, Душан Бабац, Ерик Бекет Вивер, Радмила Радић, Зоран Милутиновић, Милан Ристовић, Војислав Павловић, Ранко Бугарски, Ненад Шебек, Вукашин Павловић, Борис Хлебец, Весна Голдсворти, Катарина Расулић, Лорд Рендал од Аксбриџа, амб. Денис Киф, амб. Александра Јоксимовић, Дејвид Гауен, амб. Бранимир Филиповић, Кристофер Кокер, Спирос Икономидис и Џејмс Кер-Линдзи.

Књига покрива период од боравка Доситеја Обрадовића у Лондону 1784/85. до 2018. Обухваћени су политички, дипломатски и културни односи двеју земаља и двају народа у претходних преко 230 година. У прве две целине обухваћене су главне епизоде из историје међусобних политичких и културних односа као што су: Велика источна криза, улога Вилијама Гледстона и Мис Ирбијеве, изузетни односи током Великог рата, везе Српске православне цркве и Англиканске цркве, изучавање Шекспира код Срба, везе Британки и Србије, улога српских англофила, односи Краљевине Југославије и комунистичке Југославије с Великом Британијом и односи династија Виндзор и Карађорђевић. У трећем делу обрађена је улога појединих установа као посредника између двеју културa, као што су Катедра за англистику Филолошког факултета Универзитета у Београду, Југословенска и српска секција Би-Би-Си-ја и Унија говорника eнглеског језика (English Speaking Union). Ту су и прилози о сарадњи под међународним санкцијама, преглед енглеско-српских и српско-енглеских речника, али и како је то бити англо-српска књижевница. Последњу целину чини анализа дипломатских и политичких односа у ΧΧΙ веку која обухвата различите аспекте развијене међусобне сарадње, али и низ осетљивих тема као што су косовско питање, утицај интервенционизма Уједињених нација, као и шире питање односа Србије и Запада.

© 2024 Центар за британске студије